نقش رسانه در تصمیم ‏گیری سیاست خارجی
نقش رسانه در تصمیم ‏گیری سیاست خارجی

نقش رسانه ها در تصمیم گیری بسیار مهم و اساسی می باشد. زمانی که یک رویداد در سطح جهان شکل می گیرد، رهبران سیاسی آن رخداد را در طریق رسانه های پیگیری می کنند. در همین راستا، سایت دانلود آرتیکل قصد دارد تا مقاله در مورد همین موضوع با عنوان نقش رسانه در تصمیم گیری […]

نقش رسانه ها در تصمیم گیری بسیار مهم و اساسی می باشد. زمانی که یک رویداد در سطح جهان شکل می گیرد، رهبران سیاسی آن رخداد را در طریق رسانه های پیگیری می کنند. در همین راستا، سایت دانلود آرتیکل قصد دارد تا مقاله در مورد همین موضوع با عنوان نقش رسانه در تصمیم گیری سیاست خارجی در اختیار شما عزیزان قرار دهد. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است را در اینجا مرور می کنیم. در ابتدای مقاله تصمیم گیری سیاست خارجی مورد بررسی قرار گرفته شده است. در ادامه رسانه های جمعی به عنوان یک عامل محیطی مورد بحث واقع شده است. سپس به موضوع رسانه به مثابه ایجاد‏کننده محیط سیاست خارجی اشاره شده است. رسانه در مقام محیط خارجی موضوع بعدی است که در این مقاله دیده می شود. و چندین موضوع دیگر … .

نقش رسانه در تصمیم گیری سیاست خارجی
امروزه می توان به نقش اساسی رسانه ها در واقعیت سازی پی برد. مردم، دنیا را از نگاه و دید رسانه ها تماشا می کنند و متوجه می شوند. رسانه ها در توضیح پیرامون انسان ها از نظر خود و همین طور جامعه خود نقش مهمی دارند. در دنیای امروز آنها به یکی از مهمترین عناصر هویت سازی و هویت جویی تبدیل شده اند.

در واقع رسانه ها امروزه به وسیله ی مهمی برای تأثیرگذاری بر حوزه های فرهنگی اجتماعی برای ایجاد تغییرات آرام و کم هزینه تبدیل شده اند. با تغییرات حوزه ی فرهنگی اجتماعی انتظارات و ایده آل های جامعه تغییر می کند. لذا حوزه های دیگر مثل حوزه سیاسی و امنیتی نیز شامل همین تغییرات می شوند و حکومت ها متکی بر اندیشه های خط مشی های استراتژی های نو طرح می کنند.

هستند گروهی که اعتقادی به تأثیرگذاری رسانه ها بر تصمیم گیری ها ندارند و آن ها بر این باورند که تصمیم گیرندگان خیلی کم پیش می آید که تصمیم های گرفته شده را به خاطر رسانه ها تغییر دهند. لازم به ذکر است که شاید به خاطر رسانه ها، همین گروه که در بالا ذکر شد مجبور باشند به دلیل واکنش نشان دادن، تأثیر رسانه ها را قبول کنند.

در جامعه ای که ما در آن زندگی می کنیم افکار عمومی به عنوان یکی از ارکان تشکیل دهنده نظام های سیاسی از حکومت به عنوان نماینده خود خواسته هایی دارد که رسانه ها به عنوان دیگر رکن جامعه مدنی نقش مهم و نجات دهنده ای را دارد و نقش آن منتقل کردن این خواسته ها به گوش حکومت ها می باشد و با کنترل کردن افکار عمومی، آنها را به سوی هدفی مشخص هدایت می کند که در نتیجه موجب می شود تا خواسته های آنها بیان شود و از طرفی به حکومت و مطالبه کردن این درخواست ها به صورت تصمیم توسط نخبگان و حاکمان می گردد.

اهمیت رسانه بر تصمیم گیری
رسانه های فنی به دلیل قدرتی که دارند، قادر به ذخیره اطلاعات یا محتوای نمادین هستند. از همین روست که رسانه های فنی را می توان به مثابه انواع گوناگونی از سازوکارهای ذخیره ی اطلاعات در نظر گرفت که به درجات مختلف می توانند اطلاعات یا محتوای نمادی را حفظ کرده، آنها را برای استفاده های بعدی آماده و در دسترس نگاه دارند
دگرگونی در حس مسافت که از آن به عنوان «فشردگی زمانی و مکانی» بیان شده است با متحول کردن وسایل ارتباطی جدید کاملاً نمایان می شود. موانع مکانی کاهش یافته و آهنگ زندگی اجتماعی شتاب گرفته. سرعت ارتباط عملاً بدون مدت شده. گویی جهان کوچک تر شده است و دهکده ای بیش نیست.
سرعت انتقال دادن اطلاعات به‌واسطه رسانه هایی که در دنیای امروزی دیده می شود، باعث شده تا بتوانیم اطلاعات مورد نظر خود را در کوتاه ترین زمان ممکن به دست آورد و از آن برای گرفتن تصمیم استفاده کرد.

سه عاملی که می توان نقش رسانه ها در تصمیم گیری افراد تصمیم گیرنده تأثیر داشته باشد، عبارت است از : سرعت، صحت و تجمیع اطلاعات.

لزوم تصمیم گیری به طور جامع و عقلائی احاطه کامل و تخصصی مسئله مورد تصمیم است تا بتوان نتیجه آنها را پیش بینی کرد. تصمیم گیرندگان ممکن است احاطه کامل به مسئله را نداشته باشند یا مسئله مورد نظر از جهت تئوری کاملاً مورد بررسی قرار نگرفته باشد که تصمیم گیری به شیوه جامع تئوری در آن زمینه می تواند کمک کننده به تصمیم گیران باشد.

رسانه ها می توانند با برگزاری میزگردهای علمی و تخصصی و دعوت از نخبگان جامعه و صاحب نظران با گرایش و دیدگاه های مختلف موضوع را از جهات متفاوت مورد کاوش و بررسی قرار داده و تصمیم گیران را در تصمیم و ارائه راه حل مناسب یاری رسانند.

بسیاری از خط مشی های عمومی چون مبتنی بر اطلاعات دقیق و به موقع نبودند، در اجرا با مشکل مواجه شده اند.

جریان آسان و آزاد از طریق رسانه ها امکان می دهد تصمیم گیری از روی احساس و تحریکات نباشد، بلکه با تصمیمی عقلانی صورت گیرد.

البته باید این نکته را در نظر داشت که ما نباید فرض کنیم هر آنچه از رسانه ها منعکس می شود نظرات عمومی است، زیرا اغلب رسانه ها تصورشان این است که از بطن مردم اند و بین نظرات خود و افکار عمومی دچار سردرگمی اند و می خواهند نظرات خود را به مردم تحمیل کنند و دنیا را از دریچه خود به تماشای عموم بگذارند.

در این بین تصمیم گیرندگان نیز ممکن است مغلوب شده و نظرات آنها را افکار عمومی دانسته و براساس آن نظرات تصمیم گیری نمایند.

لذا اطلاع رسانی با معیارهای مفید اطلاعات به ویژه رعایت دقت و صحت آن به دور از احساسات و تحریکات دیگران و استفاده از نخبگان و متخصصین در جهت آگاهی افکار عمومی و دخیل کردن آنان در تصمیم گیری در توان رسانه ها می باشد.

اهمیت و تأثیرگذاری رسانه ها باعث شده است که قانون گذار در وضع قوانین آن را مدنظر قرار داده و قوانین خاص وضع کند.

تأثیر متقابل رسانه و دیپلماسی
دیپلماسی رسانه ای را می توان به عنوان یکی از شاخه های تأثیرگذاری در فعالیت سیاست خارجی نام برد و بخش عظیمی از سیاست کشورهای قدرتمند در دنیا را به خود اختصاص داده است. توجهی که به رسانه در دنیای امروزی می باشد، آن را بر سیاست های دولت ها تأثیرگذار می داند (نظریه سی.ان.ان) که براساس این نظریه رسانه های خبری قدرت این را دارند که در مواقع اتفاق افتادن فجایع و همین طور بحران های انسانی، حکومت را تکان دهد و در جهت مداخله در این بحران ها به حرکت وادارد.

در این نظریه از نقش رسانه ها به عنوان ابزار تبلیغات سیاسی دولت ها یاد می شود. آنها به دفاع از سیاست خارجی و با ارزش گذاری و ارزش سازی رساندن پیام و درست جلوه دادن نسبت به مشروعیت قسمتی به سیاست های حکومتی و همین طور نظرات افراد متخصص در زمینه دیپلماسی در دیگر حکومت ها به ذهن های عمومی در دنیا نقش توجیه دولت را در عرصه سیاست خارجی ایفا می کنند و به گسترش دادن فرهنگ، عقاید و همین‌طور تبلیغ از نوع ایدئولوژی و ایده های سیاست خارجی کشور تابعه می پردازند.