تجربه و مشاهدات شخصی دکتر عبدالصمد تدین از ماجرای کرونا در چین
تجربه و مشاهدات شخصی دکتر عبدالصمد تدین از ماجرای کرونا در چین

✍ دکتر عبدالصمد تدین /  ساکن شهر شانگهای اخیراً دیده می شود که بعضی از رسانه های داخلی سعی دارند بیماری ویروس کرونا را در حد سرماخوردگی معمولی پایین بیاورند.به هیچ عنوان قصد ایجاد نگرانی برای مردم عزیز را ندارم لیکن به نظر می آید ترکیب مصلحت اندیشی دولت و ساده انگاری احتمال ایجاد یک […]

✍ دکتر عبدالصمد تدین /  ساکن شهر شانگهای

اخیراً دیده می شود که بعضی از رسانه های داخلی سعی دارند بیماری ویروس کرونا را در حد سرماخوردگی معمولی پایین بیاورند.به هیچ عنوان قصد ایجاد نگرانی برای مردم عزیز را ندارم لیکن به نظر می آید ترکیب مصلحت اندیشی دولت و ساده انگاری احتمال ایجاد یک فاجعه ملی را بوجود آورده است.

دولت چین با مدیریت قوی در حال پیروزی بر کرونا است. مسئولین ما لازم نیست که چاره تازه اى بينديشند و کافی است که از تجربه چین استفاده کنند.

لازم به ذکر است که هوای گرم به زودی در بسیاری از استان‌ها فراخواهد رسيد و اميدواريم به حل مشکل کمک کند با توجه به اینکه استرالیا هم اکنون تابستان را می‌گذارند دنبال کردن نرخ بیماری در استرالیا مهم است.

بخشی از تجارب چین کشور که مورد تجربه و مشاهده اینجانب بوده است :

:قرنطینه بدون تعارف و سفت و سخت شهرهای آلوده

– تعطیلی کلیه مدارس و دانشگاه ها: هم اکنون مدارس در چین تعطیل است و دانش آموزان از طریق اینترنت توسط آموزگاران هدایت میشوند.

-تعطیلی کلیه ادارات به مدت یک تا دو هفته : برآورد دقیق و آماری انتشار بیماری در کارکنان ادارات و کارخانجات در چین. در این خصوص فرمهايى تهیه شده است و هر روز کارکنان وضعیت سلامت خود را گزارش می‌کنند این داده ها در اختیار مسئولین قرار داده می شود. لازم به ذکر است كه فروشگاههایی که مایحتاج عمومی را میفروشند مانندفروشگاه‌های زنجیره‌ای و داروخانه‌ها به اجبار باز هستند .
بازگشت و بازگشایی ادارات و ادامه تعطیلی مدارس و دانشگاه ها پس از این مدت در مناطق غیر آلوده قابل ذکر است مناطق آلوده همچنان بسته می مانند.

– کنترل دمای بدن افراد در فرودگاه ها، قبل از ورود به اتوبوس و وسایط نقلیه عمومی بزرگ، قبل از ورودبه محوطه مترو، مکان‌های مسکونی و فروشگاه‌های بزرگ. این کار بدون سهل انگاریو کاملا انجام می شود و هدایت اجباری افراد با علائم مشکوک به بیماری به بیمارستان هاى مخصوص انجام میشود

– کلیه مسافرت ها از یک شهر به شهر دیگر همراه با قرنطینه در شهر مقصد می باشد و در مدت یک هفته قرنطينه افراد نمی توانند به هیچ عنوان به محل کار خود مراجعه کنند ولى مى توانند فقط براى خريد مایحتاج بيرون بروند. وضعیت سلامتی افراد پس از یک هفته مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد.

-استفاده اجباری افراد از ماسک در مکانهای عمومی و جریمه در صورت عدول.

-اختصاص بیمارستان های ویژه برای افرادى كه تب دارند. افرادی که دارای تب هستند نمى توانند به بیمارستان‌های عمومی مراجعه کنند و بیمارستانهای مشخصی برای این بیماری معرفی شده است.

-متمرکز کردن فعالیتهای اطلاع‌رسانی در رابطه با اعلام تعداد بیماران و درگذشتگان و مشکوک به بیماری به صورت شفاف و دقیق و بروز کردن اطلاعات بصورت ساعتی

– استفاده گسترده از رسانه ملی در جهت آموزش و راهنمایی مردم در رابطه با بيمارى.

-ضد عفونى كردن اسکناس‌های عابربانک ها و جمع‌آوری اسکناس ها در شهرهای آلوده وًانتقال به بانک مرکزی.

-کنترل قیمت ها و پیغام قاطع به فروشندگان برای جلوگیری از گرانفروشی و احتکار ارزاق عمومی و اعمال جریمه های بسیار سنگین برای تخلف موارد مرتبط

-تبدیل مدارس به بيمارستان درصورت فراگیری بیماری

-نگهداری و مراقبت دقیق و وسواس گونه از زیرساخت‌های شهری شامل اینترنت تلفن آب و برق. قطع این موارد موجب اختلال و نگرانی افراد می شود.

-تشویق گسترده مردم به ماندن در خانه و خلوت کردن خیابان ها.

-آموزش گسترده و دقیق پزشکان در رابطه با مواجهه با بيماران مشكوك به بيمارى.

  • نویسنده : دکتر عبدالصمد تدین